W jaki sposób uzyskać efekt złota czy srebra na opakowaniu?
Opakowanie to element wyrobu, który w znacznej mierze decyduje o tym, jak będzie on postrzegany przez potencjalnych klientów. Od zastosowanych do jego produkcji materiałów i przygotowanego projektu zależy więc to, czy będzie korzystnie wpływało na wizerunek oferowanego towaru i skłoni konsumenta do wybrania konkretnego produktu. Dla zwiększenia atrakcyjności opakowania i wywieranego przez nie efektu marketingowego można zastosować rozmaite metody uszlachetniania druków. Wśród nich szczególnie chętnie wybieranymi są m.in. foliowanie czy punktowe lakierowanie. Tam, gdzie pożądane są skojarzenia z dobrami ekskluzywnymi oraz mającymi wyjątkowo wysoką jakość często używany jest też hot stamping. Przekonajmy się, czym jest te technologia i jak wygląda w praktyce.
Co warto wiedzieć o hot stampingu?
Hot stamping to technika pozwalająca nanosić na podłoże – np. papier, karton czy skórę naturalną lub syntetyczną – warstwę cienkiej metalizowanej folii. Umożliwia ona uzyskanie efektu złocenia lub srebrzenia powierzchni i może tworzyć zarówno większe obszary tego rodzaju, jak i dowolny wzór geometryczny, znak graficzny, a także tekst. Hot stamping sprawdza się świetnie w przypadku opakowań kosmetyków oraz parafarmaceutyków, często stosuje się go również na pudełkach ze słodyczami oraz niektórymi środkami czystości np. pastą do zębów, a także na etykietach alkoholi.
Na jakiej zasadzie działa hot stamping?
Technologia hot stampingu polega na użyciu folii, której spodnia powierzchnia jest pokryta klejem aktywującym się pod wpływem wysokiej temperatury. Arkusz folii jest więc umieszczany na podłożu, a następnie dociskany matrycą. Jest ona przygotowana tak, że dolega do folii tylko w wybranych miejscach, podobnie jak klasyczny stempel. Ponieważ zostaje ona podgrzana, klej może związać się z materiałem i w miejscu, gdzie folia stykała się z silikonową formą, trwale przywiera do podłoża. W pozostałych obszarach jest natomiast usuwana. Zależnie od sytuacji złocenie lub srebrzenie może więc mieć rozmaite kształty i wielkości.