Poznaj nowoczesne metody druku
Technologie poligraficzne to wiele technik druku, które można łatwo dopasować do potrzeb w zależności od rodzaju podłoża, jakie ma zostać zadrukowane, a także wielkości nakładu czy pożądanej jakości oraz możliwych do uzyskania efektów wizualnych. Wśród rodzajów druku cieszących się popularnością szczególnie wyróżnia się wszechstronny sitodruk. Choć jest on znany od lat, to wciąż udoskonalane są zarówno używane farby, jak i urządzenia oraz akcesoria. Przekonajmy się, na czym polega wykonywanie druków tą metodą i sprawdźmy, do czego można jej użyć.
Na jakiej zasadzie działa sitodruk?
Technologia sitodruku wiąże się z wykonywaniem nadruków przy wykorzystaniu specjalnej formy, od której wzięła się nazwa tej techniki. Polega na użyciu specjalnego sita z materiału tworzącego drobne oczka, który został naciągnięty na sztywną prostokątną ramkę. Wykorzystana tkanina z włókien naturalnych lub syntetycznych ma dużą elastyczności i wysoką wytrzymałość, co jest ważne, ponieważ jest ona potrzebna do wykonywania kolejnych odbitek przez przeciąganie tzw. rakla, który rozprowadza farbę. Podczas przygotowywania siatki wypełnia się tę część otworów, które mają stanowić obszar niezadrukowany, a jednocześnie pozostawia puste te, gdzie farba ma zabarwić podłoże. Siatki są zwykle pokrywane specjalną emulsją światłoczułą, a następnie naświetlane przy użyciu diapozytywu. Stosuje się również inne metody np. przygotowanie siatki ręcznie albo z użyciem specjalnego urządzenia. Maszyny do sitodruku mogą być obsługiwane ręcznie, lecz występują również w wersjach półautomatycznych i automatycznych, są produkowane również jako wielokolorowe, tj. z jednym stołem, na którym umieszcza się podłoże oraz odpowiednią liczbą ramek – po jednej dla każdego koloru farby.
Do czego przydaje się sitodruk?
Z wykorzystaniem technologii sitodruku da się wykonywać nadruki na wielu rodzajach podłoża. Może to być papier, karton i tektura, drewno, metal, tworzywa sztuczne, a także ceramika oraz tekstylia. Różne mogą być też formaty zadruku i nakłady – sitodruk sprawdzi się zarówno przy kilku egzemplarzach, jak i przy ilościach liczonych w dziesiątkach tysięcy. Ważny będzie także zwykle stosunkowo niski koszt oraz możliwość uzyskania trwałych efektów.