Na jakich materiałach można wykorzystać hot-stamping?
Efektowny wygląd jest ważny w przypadku większości sprzedawanych produktów, ponieważ może on zachęcać potencjalnych klientów do zakupu, przykuwając uwagę, a następnie współtworząc korzystne wrażenie sugerujące, iż mają one wysoką jakość i unikalny charakter. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego efektu jest odpowiednie zdobienie ich powierzchni lub dekorowanie opakowania, w jakim są oferowane nabywcom. Technologią, która sprawdza się przy uatrakcyjnianiu towarów jest hot stamping. Przekonajmy się, na czym polega i sprawdźmy, kiedy wybiera się go najczęściej.
Na czym polega technika hot stamping?
Technologia hot stampingu polega na nakładaniu na powierzchnię konkretnego produktu lub na jego opakowanie cienkiej metalizowanej folii różnego rodzaju m.in. złotej, srebrnej albo miedzianej. Ma ona nałożoną powłokę zrobioną z napylonego metalu, a także jest od spodniej strony pokryta warstwą kleju, który jest aktywowany w wyniku działania wysokiej temperatury, co powoduje jego przylegania do zdobionej powierzchni. Uzyskiwanie odpowiedniej geometrii tj. wybranego kształtu jest możliwe za sprawą użycia silikonowej matrycy, która jest punktowo podgrzewana i dociska materiał, dzięki czemu klej wiąże jedynie w konkretnych miejscach, podczas gdy w innych resztki folii mogą być łatwo usunięte. Rezultatem hot stampingu jest efektownie prezentująca się powierzchnia, określony detal np. fragment loga czy odpowiedni napis.
Na czym wykonuje się hot stamping?
Zdobienia w technice hot stampingu mogą trafiać na różne materiały. Zwykle metalizowana folia jest nanoszona na wszelkiego typu druki, w tym rozmaite opakowania zrobione z papieru, kartonu i tektury. Można ją jednak również nałożyć na tekstylia np. płótno bądź tworzywa sztuczne np. poliuretanową syntetyczną skórę. Będzie doskonale prezentowała się na skórze naturalnej. Poza opakowaniami i okładkami hot stamping trafia również na druki akcydensowe np. wizytówki, foldery zaproszenia, dyplomy i certyfikaty.